پنج شنبه, 30 مهر 1394 ساعت 09:02

مروری بر مسابقات سوارکاری جام انسینا- آزمون

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسابقات درساژ و پرش با اسب جام انسینا- آزمون با همکاری فدراسیون سوارکاری ایران، فروشگاه لوازم سوارکاری انسینا و باشگاه سوارکاری آزمون به مدت سه روز در روزهای 16، 18 و 19 مردادماه 92 با شکوه فراوان در مجموعه سوارکاری آزمون تهران برگزار شد.

دست اندر کاران مسابقه

این مسابقات با مشارکت و تلاش شبانه روزی مسئولین فدراسیون سوارکاری ایران، حامد علیمحمدی دبیر فدراسیون، آندریا ماریا زیلینگر مدیر فروشگاه لوازم سوارکاری انسینا، آقای غروی مالک باشگاه آزمون، ملیکا غروی مدیر باشگاه آزمون، فائزه غروی، اسفندیار هوشمند مسئول برگزاری مسابقات، سیامک پورشریف حامی برگزاری مسابقات، رخشان رادپور طراح مسیر و بسیاری از عزیزان دیگر سازماندهی و اجرا شد.

 

 

اسپانسرها

مسابقات سوارکاری جام انسینا- آزمون توسط شرکتهای زالدی اسپانیا (تولید لوازم سوارکاری)، کربل آلمان (لوازم سوارکاری)، دیماچی آلمان (جواهرات)، هایتلز ایران (گوشی تلفن همراه)، یورو استار (لباس ورزشی سوارکاری)، اسپا ایران (خوراک و مکمل اسب)، سان رایدر آلمان (لباس ورزشی)، و اووکس آلمان (کلاه و عینک سوارکاری) و همچنین فروشگاه لوازم سوارکاری انسینا (باشگاه آزمون) حمایت مالی شد.

 

شروع مسابقات با درساژ

مسابقات درساژ که آغازگر مجموعه مسابقات سوارکاری جام انسینا- آزمون بود عصر چهارشنبه در فضایی آرام و مطلوب در دو رده پیشگام و پیشرفته در مانژ اصلی باشگاه آزمون برگزار شد. این مسابقات تا پاسی از شب ادامه داشت و تماشاچیان با حضور مستمرشان گرمای خاصی به مراسم بخشیدند.

در این مسابقات 21 سوارکار جوان از استانهای تهران، البرز، قزوین و اصفهان در رده پیشگام و سه سوارکار از استان تهران در رده پیشرفته زیر چشم تیزبین داوران به هنرنمایی پرداختند. الکه ابرت و هنینگ لرمن (Henning Lehrmann , Elke Ebert) دو داور آلمانی چهار و سه ستاره به همراه تیم داوران ایرانی به داوری این مسابقات پرداختند.

مازیار و سهراب، دو نام آشنا

در رده پیشگام مازیار جمشیدخانی از رقبای خود پیشی گرفت و در مقام برتر ایستاد و در رده پیشرفته، سهراب معصومی باز هم نام خود را به عنوان برنده جام درساژ در رده پیشرفته ثبت کرد. با پایان یافتن هر رده و اعلام نفرات برتر، مراسم اهدای جوایز با حضور مسئولین برگزاری مسابقه و داوران انجام شد و با رژه سوراکاران برتر تماشاچیان به تشویق آنها پرداختند. داوران آلمانی همراه با خانم زیلینگر مدیر فروشگاه انسینا جوایز را به نفرات برتر اهدا کردند.

 

اظهار نظر دو داور آلمانی درباره رقابت درساژ

الکه ابرت و هنینگ لرمن، دو داور FEI حاضر در این رقابتها نسبت به سطح برگزاری این مسابقات بسیار ابراز خشنودی و شگفتی کردند و به برگزارکنندگان این رویداد تبریک گفتند. هنینگ لرمن (داور آقا) در این رابطه گفت:

"من خیلی غافلگیر شدم چون سطح مسابقات خیلی بالاتر از چیزی بود که فکر می کردم. وضعیت مسابقات برای این سطح واقعا خوب است؛ همه اسبها بالاتر از 60 نمره آوردند که رتبه آنها با رقابتهای آلمان در همین سطح برابری می کند. سواری سوارکاران هم بد نبود، من نسبت به این رویداد احساس خوبی دارم و اسبها را واقعا خوب و سوارکاران را با استعداد می بینم. سوارکاران ایرانی به اندازه کافی خوب هستند و باید بگویم خیلی بهتر از تصور من عمل کردند. مدیریت و سازماندهی مسابقات هم واقعا خوب بود و یک نمایش خوب و یک رقابت خوب را در یک فضای خوب تامین کرد."

"در عین حال از نظر ما اسبها باید بیشتر آموزش ببینند، چون آنچه که ما دیدیم این بود که اسبها اسبهای خوبی هستند اما نیاز به تمرین و نرمش بیشتری دارند. این اسبها می توانند خیلی بهتر از این عمل کنند. سوارکاران هم کار خوبی ارائه دادند و خوب است در آینده بیشتر آموزش و تمرین داشته باشند تا بتوانند بهتر کار کنند. اما به طور کلی سطح مسابقات اینجا بهتر از چیزی بود که قبلا فکر می کردیم."

الکه ابرت (داور خانم) هم نظرات همکارش را تایید کرد و اضافه کرد:

"از نظر من کار تعدادی از سوارکاران با استانداردهای آلمان در این سطح مطابقت داشت. به طور کلی این رویداد مطابق با استانداردهای اروپا برگزار شد. چیزی که من فکر می کنم باید رویش بیشتر کار شود، نشست سوارکاران است؛ نشست سوارکاران باید مستقل از دستها باشد. به خاطر همین مساله، تماس سوارکار با اسب مشکل پیدا می کند، چون زیاد روی دستها تکیه دارند و خیلی کم از پاهایشان برای حفظ تعادل روی اسب استفاده می کنند. مهمترین نکته ای که سوارکاران باید به آن توجه داشته باشند همین تعادل در نشست است."

"اسبها هم خوب بودند اما همانطور که همکارم گفت، نیاز به تمرین و آمادگی بدنی بیشتری دارند. اما در کل همه چیز خوب بود. من هم واقعا شگفت زده شدم. هیچ ایراد بزرگی وجود نداشت و این نقاط ضعف هم که بیان کردیم فقط به تمرین بیشتر مربوط می شود؛ تمرین بیشتر و صحیح تر."

ابرت در ادامه بیان کرد: "من و همکارم به ایرانیان تبریک می گوییم. واقعا نمایش خوبی بود که در محوطه خوبی برگزار شد و مطابق با استانداردهای فدراسیون جهانی سوارکاری بود. به برگزارکنندگان این رویداد تبریک می گوییم."

 

بعد از مسابقه تا نیمه های شب

مسابقات درساژ و مراسم اهدای جوایز تا نزدیک نیمه شب ادامه داشت، با این حال بعد از پایان مراسم این دو داور با جدیت تمام همراه با تیم فنی و داوری و برخی مسئولین برگزاری مسابقه جلسه ای برگزار کردند و با کمک خانم زیلینگر به عنوان مترجم، نقطه نظرات خود را درمورد داوری و اصول آن با آنها در میان گذاشتند.

مازیار جمشیدخانی، قهرمان رده پیشگام مسابقات درساژ جام انسینا-آزمون درباره این رقابتها گفت: "اجرای مسابقات درساژ بسیار عالی بود؛ مخصوصا دعوت از داوران آلمانی که برای داوری در مسابقات حضور داشتند. این رویداد نه فقط یک مسابقه بلکه یک کار بزرگ برای پیشرفت سوارکاری کشورمان بود. و امیدوارم بقیه هم همین روند را در پیش بگیرند و ادامه بدهند."

نتایج کامل مسابقات درساژ:

رده پیشگام:

1- مازیار جمشید خانی با اسب دزموند از باشگاه جم با امتیاز 202.5

2- آران عبداللهی با اسب اسکادا از باشگاه فرمان آرا با امتیاز 195

3- حسین غدیری با اسب طوفان از باشگاه ابرش با امتیاز 192

4- دنیا فکوریان با اسب پاپلیوآگین از باشگاه آزمون با امتیاز 185.5

5- الناز تقی پور  با اسب اسکادا از باشگاه فرمانآرا با امتیاز 184

6- سودابه حریری با اسب جانکو از باشگاه آزمون با امتیاز 172

7-  محمد باقری با اسب گالوپ از باشگاه جم با امتیاز 167 مشترک

7- غزاله منتظم با اسب مردان از باشگاه اسواران با امتیاز167 مشترک

جوائز قهرمانان توسط داوران 3 و 4 ستاره FEI از آلمان اهدا شد.

رده پیشرفته:

1- سهراب معصومی با اسب دکتر ایکس از باشگاه آزمون با امتیاز 230.5

2- محمدکرمی با اسب آربالدو از باشگاه آزمون با امتیاز 216

3- مسعود یزدی با اسب ادلان از باشگاه فرمان آرا با امتیاز 212

جام پرش با اسب انسینا- آزمون

رقابت های پرش با اسب جام انسینا- آزمون به مدت دو روز متوالی در باشگاه آزمون در جریان بود. مسابقات پرش با اسب مورد استقبال پرشور و وسیع سوارکاران و تماشاچیان کشورمان قرار گرفت و طی برنامه ای فشرده به اجرا درآمد. در این مسابقات سوارکاران خوب کشورمان از استانهای تهران، البرز، اصفهان، قزوین، زنجان، خراسان، قم، همدان، یزد و کرمان حضور پیدا کردند.

جوایزی برای غیر سوارکاران

از برنامه های پرمخاطبی که بسیار مورد استقبال  و توجه حاضرین قرار گرفت، قرعه کشی بین تماشاچیان مسابقه بود که جوایز خوبی را از طرف شرکت های اسپانسر نصیب برندگان قرعه کشی کرد.

روز اول پرش

روز اول رقابتهای پرش با اسب از صبح جمعه 18 مردادماه 92 همزمان با عید سعید فطر در باشگاه آزمون آغاز شد. در این روز رقابت در رده های اسب ایرانی، رده B نونهالان، نوجوانان و رده C1 بزرگسالان انجام شد.

در رده اسب ایرانی، داوود پوررضایی به مقام اول دست پیدا کرد و نام خودش را به عنوان برنده این رده ثبت کرد.

رقابت کوچولوها

از قسمتهای بسیار جذاب و تماشایی رقابت های پرش با اسب جام انسینا-آزمون، رقابت بین نونهالان و نوجوانان سوارکار بود که صبح این روز انجام شد. در رده نونهالان، سوارکاران کوچک کشورمان از استانهای مختلف با هم به رقابتی زیبا پرداختند و فرنام عمیقی توانست دوستان سوارکار خود را پشت سر بگذارد و در مقام اول بایستد.

نوجوانان هم در رقابتی تنگاتنگ توانایی های خودشان را در پرش با اسب به محک آزمایش گذاشتند و در نهایت مقام اول نصیب بهراد شایان با رافائلا از استان تهران شد.

پرهیجان ترین بخش روز اول مسابقات پرش مربوط به رده بزرگسالان بود که عصر این روز در مانژ اصلی باشگاه سوارکاری آزمون برگزار شد. این قسمت نیز بسیار مورد استقبال علاقمندان به اسب و سوارکاری قرار گرفت که با شور تمام رقابت بین سوارکاران خوشنام کشورمان را دنبال می کردند. "مجید شریفی"، نام آشنایی بود که در نهایت به عنوان قهرمان رقابتهای پرش با اسب بزرگسالان این روز اعلام شد.

مهمانان ویژه این روز

رقابتهای پرش با اسب روز اول هم تا پاسی از شب ادامه داشت و مراسم اهدای جوایز با حضور دو مهمان ویژه از شرکت زالدی (تولیدکننده لوازم سوارکاری در اسپانیا)، ماریا کاستیانوس و برادرش خوزه لوییس کاستیانوس، از کشور اسپانیا با شکوه تمام برگزار شد.

خوزه لوییس که خودش در کشور اسپانیا به سوارکاری مشغول است نسبت به این مسابقات ابراز شگفتی و خشنودی کرد و گفت اصلا فکر نمی کرد سطح برگزاری مسابقات و کار اسبها و سوارکاران اینچنین خوب باشد. مهمانان این روز رقابتهای نونهالان را در سطح بسیار خوبی یافتند و گفتند با اینکه مسابقه سختی بود اما نونهالان خیلی خوب عمل کردند.

نتایج کامل پرش با اسب روز اول:

رده اسب ایرانی:

مقام اول داوود پوررضایی با اسب مهدیار از تهران

مقام دوم فرامرز باب الحوائجی با اسب لورنس از تهران

مقام سوم محمدرضا قدس با اسب براق از قزوین

مقام چهارم سید حسین میررحیمی با اسب آذر از قزوین

مقام پنجم علیرضا خوشدل با اسب زاگرس از تهران

مقام ششم مهران شهریاری با اسب مهرداس از کرمان

مقام هفتم مجتبی مکاری نژاد با اسب رخش از تهران

مقام هشتم علی رحمتی با اسب ماکسیما از تهران

مقام نهم سید حسین میررحیمی با اسب لنا از قزوین

مقام دهم عباس خنده رو با اسب مون شاین از تهران

رده نونهالان B:

مقام اول فرنام عمیقی با اسب آنیکو از تهران

مقام دوم تینا صف شکن با اسب گراندل از تهران

مقام سوم علی عمیقی با اسب وارلانا از تهران

مقام چهارم پوریا حسین خواه با اسب ملورین از تهران

مقام ششم احسان سقائیان با اسب تارازد از تهران

مقام هفتم محمدحسین محمدی با اسب دنیلا از تهران

مقام هشتم محمد حسین محمدی با اسب کنتن گراف از تهران

در رده نوجوانان هم حاصل هنرنمایی زیبای نوجوانان کشور به شرح زیر اعلام شد:

رده نوجوانان:

مقام اول بهراد شایان با اسب رافائلا از تهران

مقام دوم سامان معصومی با اسب آرمیتاژ از تهران

مقام سوم دینا حبیبی با اسب بریس بن از تهران

مقام چهارم امیر علی عمرانی با اسب الیشیا از خراسان رضوی

مقام پنجم محمد خسروشاهی با اسب لینا از البرز

مقام ششم سعید کلانتری با اسب تورنادو از تهران

رده بزرگسالان:

مقام اول مجید شریفی با اسب وارلوک از استان تهران

مقام دوم علیرضا خوشدل با اسب ام فونی از استان تهران

مقام سوم مسعود برجیان با اسب آریزونا از استان البرز

مقام چهارم عباس قدیری با اسب هاردوس از استان تهران

مقام پنجم داود پوررضایی با اسب سی آرجوسی زد از استان تهران

مقام ششم محمدحسین مکاری نژاد با اسب کوئک کلاتو از استان اصفهان

مقام هفتم مسعود برجیان با اسب لاندن از استان البرز

روز دوم پرش با اسب

باشگاه سوارکاری آزمون در روز شنبه 19 مردادماه میزبان آخرین روز مسابقات سوارکاری جام انسینا-آزمون بود. همچنین محمود حیدری، سرپرست فدراسیون سوارکاری، و فرناندرو دِ کاسترو، کنسول سفارت اسپانیا در ایران میهمان این مسابقات بودند.

پرهیجان ترین ساعات

تماشاچیان در روز پایانی بی صبرانه منتظر مشخص شدن نتیجه و برنده نهایی جام پرش با اسب انسینا-آزمون بودند. عصر این روز در مرحله دوم پرش با اسب بزرگسالان همه حاضرین در باشگاه گرد مانژ مسابقه جمع شده بودند و در جایگاه تماشاچیان تقریبا جای خالی برای نشستن وجود نداشت.

باز هم مجید شریفی

در این رقابت نفس گیر، باز هم مجید شریفی، این بار با سامانتا، مقابل چشمان مشتاق تماشاچیان هیجان زده رقبای سرسخت خود را جا گذاشت و جام پرش با اسب انسینا-آزمون امسال را از آن خود کرد.

بعد از مجید شریفی، علیرضا بختیاری با اسب کوجاک لیبروا از استان همدان در مقام دوم ایستاد و کوروش عطایی با شاه پسر از استان تهران به مقام سوم دست پیدا کرد.

نظر مهمان ویژه

فرناندو دِ کاسترو که به دعوت خانم زیلینگر در این مسابقات حاضر شده بود، نسبت به حضورش ابراز خشنودی کرد و گفت:

"تجربه من در ایران واقعا تجربه خوبی بوده است. من عاشق اسب و سوارکاری هستم و این رویداد را بسیار خوب می بینم. سازماندهی و نحوه برگزاری مسابقه واقعا خوب است و اسبها و سوارکاران خوبی در مسابقه حضور دارند. من سه سال است که در ایران هستم و هر بار که برای تماشای مسابقات می آیم واقعا حس می کنم که سطح سوارکاری در ایران هر سال بهتر می شود. این خیلی خوب است. نحوه سازماندهی و مدیریت مسابقه هم بسیار خوب و رو به پیشرفت است. سطح اسبها و سوارکاران پیشرفت زیادی کرده و اگر سوارکاری ایران با همین سرعت به پیشرفت ادامه بدهد در آینده می تواند با کشورهای اروپایی رقابت کند.

همچنین می خواهم از دوستم تشکر کنم که مرا به تماشای این مسابقه دعوت کرد. واقعا لذت بردم و حضور در اینجا برایم بسیار خوشایند بود."

نامه سرپرست فدراسیون به خانم زیلینگر

محمود حیدری طی نامه ای از خانم آندریا ماریا زیلینگر، از حامیان و برگزارکنندگان این مسابقات و مدیر فروشگاه انسینا قدردانی کرد که متن نامه به شرح زیر بود:

"بسمه تعالی

مدیریت محترم فروشگاه انسینا، سرکار خانم زیلینگر

با سلام و احترام

با کمال سربلندی، مسرت و خوشوقتی اعلام می داریم جام انسینا-آزمون، برپایی ارزشمند کلینیک داوری درساژ با حضور داور اف ای آی از کشور آلمان و برگزاری مسابقات پرش با اسب و درساژ که با حمایتهای بی دریغ آن فروشگاه و باشگاه آزمون و با شکوه هرچه تمام تر صورت گرفت، بدون شک خاطره خوش آن در اذهان سوارکاران، مربیان و همه علاقمندان به این رشته ها ماندگار خواهد بود. مراتب سپاس، تشکر و قدردانی فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران را پذیرا باشید، به امید آنکه همواره همکاری آن باشگاه و فروشگاه استمرار داشته باشد.

محمود حیدری، سرپرست سوارکاری جمهوری اسلامی ایران"

نکاتی از طرف سوارکاران شرکت کننده

مجید شریفی سوارکار برتر کشورمان و قهرمان جام پرش با اسب انسینا-آزمون از کیفیت این مسابقات اظهار خرسندی کرد و گفت: "سطح مسابقات، ارتفاع موانع و نحوه برگزاری بسیار خوب بود. تنها مشکلی که وجود داشت زمین مسابقه پرش بود که تا حدی نامناسب بود و بهتر بود از کسانی که در این زمینه حرفه ای تر هستند استفاده شود تا مشکل کمتر شود. همچنین من از جوایز، VIP و شرایط کلی مسابقه بسیار راضی بودم. به برگزارکنندگان تبریک می گویم و برای آنها آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم این روند هچنان ادامه داشته باشد."

مازیار جمشیدخانی از سوارکاران خوب کشور و از شرکت کنندگان در این رقابتها نیز در این باره گفت: "مسابقات پرش بسایر خوب برگزار شد و از بهترین کادر برای اجرای آن استفاده شد. از جمله آقای رادپور که کارشان حرف ندارد. خب مشکل زمین وجود داشت که نه فقط در این مسابقه بلکه کلا در همه مسابقات سوارکاری کشور وجود دارد و زمین ها مناسب نیست. سطح مسابقات هم خوب بود، البته می توانستیم به جای 135 در رده 140 هم آن را اجرا کنیم که بالاترین سطح کشور است. من در کل نقطه ضعف خاصی در مجموعه مسابقات جام انسینا-آزمون نمی بینم و همه چیز بسیار عالی برگزار شد."

نتایج کامل رقابتهای پرش با اسب جام انسینا-آزمون در روز آخر بدین شرح است:

رده B جوانان:

مقام اول: آقای امیر رضا صف شکن با اسب واکی کی از باشگاه باشگاه حبیبی – تهران

مقام دوم : آقای رامین شهابی با اسب ورینا اچ از باشگاه آزمون

مقام سوم : آقای رامین شهابی با اسب تلنت از باشگاه آزمون

مقام چهارم : آقای امیررضاصف شکن با اسب فین فین لوکس از باشگاه حبیبی - تهران

مقام پنجم : آقای رامین هدایت با اسب یومیل از باشگاه پارادایس - اصفهان

رده مالکین:

مقام اول مهدی تیزرو با اسب ویندی زد از تهران

مقام دوم مهران شهریاری با اسب مهرداس از کرمان

مقام سوم محمد عبیدی پور با اسب ال ای از تهران

مقام چهارم سارا رجبیون با اسب پاسادوبل از تهران

مقام پنجم حسین نعمتی با اسب ریکاردا از تهران

مقام ششم اندیشه طلائی با اسب والیک از تهران

مقام هفتم نسرین مقدس با اسب پاریس از البرز

مقام هشتم مهدی حمزه ای با اسب کانترو از همدان

مقام نهم محمد ملک لو با اسب دیامنتی از تهران

مقام دهم شیما جلالی با اسب آشیل از تهران

رده بزرگسالان:

مقام اول مجید شریفی با اسب سامانتا از استان تهران

مقام دوم علیرضا بختیاری با اسب کوجاک لیبروا از استان همدان

مقام سوم کورش عطایی با اسب شاه پسر استان تهران

مقام چهارم داود پوررضایی با اسب سوزی اج ال از استان تهران

مقام پنجم عباس قدیری با اسب کوائت ریور از استان تهران

مقام ششم رضا شکری با اسب ویرداد از استان همدان

مقام هفتم نغمه خانجانی با اسب ران ورس از استان البرز

مقام هشتم محمدحسین مکاری نژاد با اسب ویا از استان تهران

مقام نهم مسعود مکاری نژاد با اسب اولتیمار از استان تهران

مقام دهم بنیامین اژدر افشار با اسب ایزابل از استان خراسان رضوی

سخن آخر از آندریا ماریا زیلینگر

آندریا ماریا زیلینگر مدیر فروشگاه انسینا و از برگزارکنندگان مسابقات سوارکاری جام انسینا-آزمون نسبت به برگزاری مسابقات اظهار خشنودی و رضایت کرد و گفت:

"برگزاری این مسابقات برای من تجربه ای خوش و به یاد ماندنی بود و از روند کار بسیار راضی هستم. می خواهم از مسئولین باشگاه سوارکاری آزمون تشکر ویژه داشته باشم که محیط بسیار مطلوبی برای برگزاری مسابقات فراهم کردند. از مسئولین فدراسیون که با تلاش شبانه روزی برای برگزاری هرچه بهتر این مسابقات زحمت کشیدند هم تشکر ویژه دارم. و همچنین از همه دوستان و عزیزانی که در این کار با ما همکاری کردند و زحمت زیادی کشیدند تشکر می کنم و امیدوارم با همکاری هم بتوانیم باز هم چنین تجربیاتی را تکرار کنیم."

"از میهمانان عزیزم الکه ابرت و هنینگ لرمن، ماریا و خوزه لوییس کاستِیانوس و فرناندو دِ کاسترو که دعوت مرا پذیرفتند و برای حضور در این مسابقات آمدند هم صمیمانه تشکر می کنم. همچنین از تمامی عزیزان و مخاطبینی که با حضورشان شور و حال خاصی به مسابقات دادند کمال تشکر را دارم و امیدوارم چنین رویدادهایی باز هم تکرار شود."

ز. شاهدی

بازدید 4031 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 30 مهر 1394 ساعت 18:54

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .