مروری بر مسابقات درساژ جام یگانگی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مسابقات درساژ جام یگانگی از جمله معدود مسابقات درساژ در ایران بود که در تاریخ 25 تیر ماه 92 در باشگاه جم تهران واقع در شهرستان فیروز بهرام برگزار شد. 26 سوارکار جوان از استانهای تهران، البرز، قزوین، اصفهان و یزد در این مسابقات شرکت داشتند. همچنین آقایان محمود حیدری سرپرست فدراسیون سوارکاری ایران، حامد علیمحمدی دبیر فدراسیون، کریمی رییس کمیته سوارکاری استان تهران و جمعی از مسئولین شهرستان اسلامشهر در این مسابقات حضور داشتند.

 فروشگاه لوازم سوارکاری انسینا از جمله حامیان برگزاری این مسابقات بود.

با اینکه درساژ جزو مظلوم ترین مسابقات در ایران به شمار می رود و با توجه به گرمای هوا و دوری راه، تعداد تماشاچیان قابل توجه بود و با نزدیک شدن به غروب آفتاب و خنکتر شدن هوا به تعداد آنها اضافه شد. گرمای تیرماه هم به گرمی رقابتها در فضای صمیمی و سرسبز باشگاه جم می افزود. تماشاچیان بلافاصله جایگاه خود را که توسط مسئولین باشگاه در زیر سایه درختان تدارک دیده شده بود پیدا کردند و منتظر تماشای مسابقات شدند.

در سطح مقدماتی، سوارکاران جوان تمام تلاش خود را برای ارائه رقابتی درخور انجام دادند، که عرصه خوبی برای کسب تجربه و مهارت برای آنان بود. در این سطح 24 شرکت کننده به رقابت پرداختند که نشان می دهد برگزاری رقابت های درساژ در ایران واقعا یک نیاز است و سوارکاران جوان، با حمایت مربیانشان، پذیرفته اند که درساژ کلاسیک برای سوارکاری کشورشان لازم است.

در سطح پیشرفته تنها دو نفر شرکت کننده وارد مانژ شدند که اگرچه کارشان را با مهارت به اتمام رساندند، تعداد اندک آنها نشان داد درساژ حرفه ای کشورمان بسیار محروم مانده و نیاز به توجه بیشتری دارد.

مسابقات بدون اجرای موسیقی و در سکوت پیش رفت. امتیاز هر سوارکار بلافاصله بعد از پایان کار سوارکار بعدی اعلام می شد و مسابقات با نظم و برنامه ریزی خوبی پیش رفت. این اولین بار بود که مسابقات سوارکاری به صورت زمان بندی شده و با اعلام قبلی زمان ورود هر سوارکار به مانژ برگزار شد.

استاد مهدی جمشیدخانی، مدیر باشگاه سوارکاری جم میزبان این مسابقات، دل پُری از بی توجهی به رشته درساژ دارد. او معتقد است مسابقات درساژ باید به صورت منظم و حداقل هر دو هفته یک بار برگزار شود تا سوارکاران بتوانند از پایه و اساس سواری را درست یاد بگیرند. او در این باره گفت: " درساژ پایه و اساس ورزش سوارکاری است و برای سوارکاری حکم نوت برای موسیقی را دارد، کسی که نوت ها را به درستی یاد نگرفته باشد نمی تواند نوازنده خوبی باشد. الان مسابقات به صورت نامنظم و دلبخواهی برگزار می شود اما اگر سوارکاری کشور بخواهد پیشرفت کند باید حداقل هر دو هفته یک بار مسابقه درساژ داشته باشیم تا سوارکاران از این حالت رخوت بیرون بیایند و اسبها هم آمادگی کافی را پیدا کنند."

مهدی جمشیدخانی کمبود مربی و داور خوب برای ورزش درساژ را از بزرگترین ضعف های این ورزش دانست و گفت سوارکاران و مربیان پیشکسوت حتما باید این موضوع را در نظر داشته باشند.

کار سوارکاران پیشرفته نیز همزمان با غروب آفتاب به پایان رسید. سهراب معصومی با آرامش و کنترل خاص خودش نتیجه را به نفع خودش تمام کرد و توانست جام درساژ یگانگی 1392 را به جامهایش اضافه کند.

مراسم اهدای جوایز با معرفی و رژه سوارکاران برتر و با حضور مسئولین، حامیان مالی (فروشگاه لوازم سوارکاری انسینا، الهام فیلم و بانک کارآفرین) و البته عکاس باشی دوست داشتنی سوارکاری، جناب آقای عبدالله بهرامی، برگزار شد.

در پایان از همه حاضرین دعوت شد تا در مسابقات درساژ و پرش با اسب جام انسینا که از 16 تا 19 مرداد ماه امسال به مدت سه روز در باشگاه آزمون تهران برگزار می شود شرکت کنند.

نتایج:

رده پیشگام

1- آران عبدالهی

2- غزاله منتظم

3- الناز تقی پور

4- علی میرفخرایی

5- محمد باقری

رده پیشرفته

1- سهراب معصومی با اسب دکتر ایکس

2- مسعود یزدی با اسب ادلان

لازم به ذکر است که آقای کرمی به علت بیماری اسبشان از شرکت در این رده بازماندند.

جوایز:

رده پیشگام

نفر اول: روبان + 2,500,000 ریال بن خرید از فروشگاه سوارکاری انسینا

نفر دوم: روبان + 1,500,000 ریال بن خرید از فروشگاه سوارکاری انسینا

نفر سوم: روبان + 1,000,000 بن خرید از فروشگاه سوارکاری انسینا

نفر چهارم: روبان + 1,000,000 بن خرید از فروشگاه سوارکاری انسینا

نفر پنجم: روبان + 1,000,000 بن خرید از فروشگاه سوارکاری انسینا

پیشرفته

نفر اول: حکم + جام + روبان + 4.000.000 ریال

نفر دوم: حکم + روبان + 3,000,000 ریال

نفر سوم: حکم + روبان + 2,000,000 ریال

گزارش اختصاصی آندریا ماریا زیلینگر

بازدید 3856 بار

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .