اسب سواری در اسپانیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روی اسب اسپانیایی که می نشینی احساس غرور و شکوه خاصی داری. این به این علت است که اسپانیا دارای سنت ها و اصالتی منحصربفرد در زمینه سوارکاری است که به سالهای قرون وسطی بر می گردد. سوارکاری در اسپانیای امروز هم می تواند به خوبی یادآور خاطرات پرشکوه گذشته های این کشور باشد.

 

 

 

اسب های اندالوزین (Andalusian) به واسطه زیبایی و شکوهشان همواره در طی قرنها انسانها را شیفته و مسحور خود کرده اند. نام "پیورا رازا اسپانیولا" (Pura Raza Spanola) از آغاز قرن اخیر وجود داشته است. نام رایج اسب اندالوزین نام مناسبی برای این نژاد اسب نیست، و غالبا برای اسب های بدون نسب و غیر اصیل به کار برده می شود. درمورد ریشه های اسب اسپانیایی امروزی نظریات مختلفی وجود دارد. اما این نکته قطعی است که تقریبا در سالهای 400-300 بعد از میلاد خصوصیات ریخت شناسی و شمایل پایه مانند امروز بوده است.
نقاشی ها و تندیس های مربوط به قرون وسطی به خوبی نشان می دهد که اسب اسپانیایی در آن دوران چه جایگاهی داشته است. از میان نژادهایی که صدها سال پیش پایه گذاری شد امروزه خط خون پیورا رازا اسپانیولا احتمالا به نژاد ایبریایی می رسد. اغلب گفته می شود که اسب عرب در تولید این نژاد دخالت داشته است. اما این احتمال بعید است. اعراب مغربی که در قرن هشتم میلادی اسپانیا را به تصرف درآوردند سواره نظام نبودند. تعداد اسب هایی که آنها همراه خود به این سرزمین آوردند اندک بود. علاوه بر این، اسب هایی که آنها همراه خود آورده بودند اسب عرب نبودند، بلکه بربر بودند. در آن زمان، تعداد اسب هایی که در شبه جزیره ایبریا زندگی می کردند از آفریقای شمالی بیشتر بود. به همین خاطر بود که مورها (مغربی ها) تعداد کمی اسب با خود آوردند؛ اما در عرض مدت کمی سربازان پیاده به سپاه سواره نظام تبدیل شدند.
نپاد اسب اسپانیایی از قرن پانزدهم توسط راهبان اسپانیایی تولید شد. آنها سه گله بزرگ از اسب های نژاد خالص آسیایی داشتند، و تلاش آنها برای خالص نگه داشتن این خط خونی آنچنان عظیم بود که حتی در مقابل حکم سلطنتی مبنی بر اجازه ورود خون اسب خارجی اروپای مرکزی برای تولید این نژاد ایستادگی و مخالفت کردند. بعدها آنها تصمیم گرفتند تعداد کافی از این اسبها را قبل از ورود لشگر ناپلئون مخفی کنند تا این نژاد از بین نرود. ظاهرا نژاد عرب یا دیگر نژادها هرگز با نژاد اسپانیایی آمیخته نشده اند، یا حداقل در مورد نژاد عرب چنین است؛ چون اسب اسپانیایی سر صاف دارد و سرش شباهتی به سر مقعر اسبهای عرب ندارد.
بسیاری از فرمانروایان مشهور در طول تاریخ اسب نژاد اسپانیایی داشته اند. از جمله پادشاه رومی به نام کالیگولا در عهد باستان، و بعدتر ریچارد لیونهارت، فردریک بزرگ و ناپلئون بناپارت. تولید و پرورش اسب اسپانیایی در قرون وسطی رواج پیدا کرد. در آن زمان این اسب به عنوان یک اسب جنگی ارزشمند شناخته می شد و در طبقات بالای مردم اروپا بسیار محبوب بود. استراتژی های جنگ تغییر کرده بود و نیروهای زره پوش کم کم ناپدید شدند. اسب های بزرگ جثه که جابجایی شان سخت بود به اندازه اسب های اسپانیایی که سبک اندام بودند و جابجایی آنها آسانتر بود محبوبیت نداشتند، که در اروپا با نژادهای سنگین اروپایی آمیخته شدند. بنابراین اسب های اسپانیایی در پیدایش نژاد لیپیزانر یا فردریکسبورگر و همچنین نژادهای آمریکای شمالی و جنوبی نقش اساسی داشتند. اسب نژاد اسپانیایی در شکل گیری ریشه های نژاد تروبرد انگلیسی هم نقش داشته است. طبق گزارشات دوک نیوکاسل، "مادیان های سلطنتی" معروف از اسپانیا به دست آمده بودند.
اسب های اسپانیایی همراه با سبک زندگی اسپانیایی و آفتاب اسپانیا همگی به داشتن یک تعطیلات عالی در این کشور کمک می کند که سالانه تعداد زیادی گردشگر را به سوی خود جذب می کند. سوارکاری و اسبداری در سرتاسر اسپانیا دارای پیشینه ای طولانی است. در این کشور سبک خاصی از سوارکاری خاصی تحت تاثیر مغربی ها و عمدتا در صومعه ها و اطراف شهرها شکل گرفت که در جهان معروف و شناخته شده است. هر فردی چه مبتدی باشد و چه حرفه ای می تواند این سبک را تمرین کند. هر کس که یک بار برای سوارکاری در سواحل و کوه های اسپانیا رفته باشد برای بار دوم هم خواهد رفت، چرا که سواری در اسپانیا تجربه ای منحصربفرد است.
جنوب اسپانیا مناظر و چشم اندازهای بی نظیر و آب و هوای متعادلی دارد، اما این خود اسب سواری است که هرگز از یاد نمی رود. ویژگی های اسب اسپانیایی، شیوه مراقبت از اسب ها و آمادگی آنها به سوارکاران مهمان در این مناطق احساس دلپذیری را انتقال می دهد. نشستن روی زین های اسپانیایی با نشستن روی مبل راحتی خانه تان تفاوتی ندارد!‌ این نوع زین دارای شکل و اندازه متناسب و محکمی است، به طوری که برای درساژ و سواری های طولانی مدت کاملا مطمئن و مناسب است. روکش زین اسپانیایی از پشم گوسفند است که علاوه بر راحتی سوارکار، باعث می شود سوار روی آن سر نخورد و گرما یا سرما را احساس نکند. زین های اسپانیایی دارای انواع متعدد و مدل های مختلف هستند که برای نیازهای گوناگون طراحی شده است.
اسب سواری در حومه شهر، خزیدن به زیر سایه درختان بلوط، پیک نیک زیر درختان بادام، خواب بعد از ظهر در بیشه زار زیتون، پرسه عصرگاهی در یکی از روستاهای مغربی، و بعد از همه اینها: باز هم اسب.
در این کشور سوارکاری سنتی، اسبها برای اسپانیایی همان حکم ماشین  برای ما را دارند، اما اسب برای مالک اسپانیایی اش نماد مقام و غرور است: اسبها در اسپانیا یکی از اعضای محبوب خانواده ها به شمار می روند که رابطه نزدیکی با انسانها دارند. این حیوانات زیبا و نجیب زاده باعث می شوند سفر برای اسپانیایی ها راحت و لذتبخش باشد. اسب اسپانیایی در هنگام طی مسافت های طولانی خستگی ناپذیر است و با اطمینان قدم بر می دارد، و زمانی که با آن از میان یک روستا عبور می کنید شکوه و ظرافت آن را احساس می کنید.
در جنوب اسپانیا مزارع پرورش اسب متعددی وجود دارد که پذیرای بازدید کنندگان است و در اغلب موارد فستیوال های محلی و نمایش هایی (la Romeria) برگزار می شود که در آنها می توان اسبهای اندالوزین را که با شکوه تمام تزیین شده اند به تماشا نشست.
همچنین رویدادهای سوارکاری بیشماری در این کشور رخ می دهد که تقریبا در سرتاسر سال برپاست. پیرامون نمایشگاه های محلی و مناسبتی در جنوب اسپانیا، اغلب اوقات نمایشگاه هایی از هنرهای محلی و صنایع دستی برپاست، که در آن شکل ها و روش های سنتی کار تولید زین و یراق نشان داده می شود، که موارد استفاده متعددی برای اسب دارد. در اینجا، در جنوب اسپانیا هنرهای دستی سالها حفظ شده و نسل به نسل انتقال پیدا کرده است.
مدرسه سوارکاری سلطنتی اندالوزین (Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre) در Jerez de la Frontera ، در سال 1975 بنا شد و در سال 1987 توسط پادشاه اسپانیا به رسمیت درآمد.
سواری با اسب اسپانیایی به طرزی متفاوت با سایر اسبها راحت و آسان است، زیرا این اسب همواره تلاش می کند که به طور کامل به خواسته های سوارش پاسخ دهد و عملا همه نیازها را برآورده سازد. بنابراین این اسب نه فقط برای سوارکاران با تجربه، بلکه برای افراد کم تجربه تر با نظارت یک مربی سوارکاری ماهر مناسب خواهد بود.
سوارکاری در اسپانیا تجربه ای منحصربفرد از ارتباط نزدیک سوار با اسب بوده و سوارکار ساعاتی بی نظیر را در طبیعت ناب سپری خواهد کرد.

نوشته: آندریا ماریا زیلینگر

ترجمه: زینب شاهدی

بازدید 3871 بار
محتوای بیشتر در این بخش: زندگی من با اسبها »

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .