جمعه, 20 ارديبهشت 1392 ساعت 04:51

هرآنچه باید درباره زین اسب بدانید: تنظیم صحیح زین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
هرآنچه باید درباره زین اسب بدانید: تنظیم صحیح زین

در طی مرور زمان اسب ها بزرگتر شدند. طبیعتا پشتشان هم بزرگتر شده است. به همین خاطر ستون فقرات یک مشکل در اسب شده است بخصوص به دلیل اینکه زین ها کوچک مانده اند.

به مرور زمان بیشتر اسب ها برای اینکه زیباتر شوند تولید شده اند و به همین دلیل ساختمان استخوانی آنها ظریف تر شده است، نه تنها استخوان های پاهایشان بلکه همه اسکلت بدن اسب ها. اینکه عضلات خوب این مشکل را حل می کند و باعث توازان می شود منطقی نیست برای اینکه اگر استخوانهای اسب به اندازه کافی قوی نباشند عضلات نمی توانند وزنشان را به تنهایی تحمل کنند.

 

و همچنین انسان ها هم بزرگتر شده اند. ما فقط می توانیم حدس بزنیم که در ستون فقرات بعضی از اسب ها این روزهای چه می گذرد. چرا تعداد اسب هایی که مشکل پشت دارند زیاد می شوند با وجود اینکه استاندارد و تکنیکهای سواری پیشرفت کرده اند. با توجه به این خیلی عجیب نیست که ببنیم کار متخصصین استخوان و فیزیوتراپها در حال شکوفایی است. اما این چه رابطه با زین و دیگر وسایل سوارکاری دارد. حتی اگر زین اسب ناراحت باشد اسب ها سعی خودشان را می کنند. بعضی از اسب ها اگر قسمتی از زین یا دهنه ناراحتشان بکند عکس العمل نشان می دهند. اما بیشتر اسب ها فقط زمانی درد را نشان می دهند که عضلات و استخوان ها یا حتی ستون فقراتشان وضع خیلی دردناک داشته باشد. در این جاست که یک زین خوب می تواند درد را کم کند.

اسبتان نباید درد بکشد تا شما زین مناسب برایش فراهم کنید.

این که چه زینی مناسب اسب شما است باید یک متخصص با یک ارزیابی کامل از اسبتان انجام دهد: بر اساس خصوصیات فیزیکی اسب، سطح تعلیم اسب و طرز حرکت اسب شما. سعی کنید که مناسب ترین درخت زین را از نظر نوع و عرض و همینطور پنل مناسب با عمق صحیح برای اسبتان تهیه کنید.

 

شما باید زینهای مختلف را روی اسبتان امتحان کنید.

تنظیمات مناسب زین

حتی برای زین مناسب هم ممکن است یک سری مشکلات در طول زمان پیش آید.. اگر اسب بعد از یک بیماری لاغر شود و از فرم بیافتد زین برایش بیش از حد پهن می شود.
اگر به دلیل تغییرات طولانی مدت در هیکل اسب ( یا یک اسب جدید) اسب پهن شود درخت زین برایش باریک می شود، که این مشکل پیچیده تری است. اگر درخت زین مناسب بوده اما زین کمی به عقب نشست پیدا کند. دلیل آن پنل خیلی کوتاه برای آن اسب است. همچنین گذاشتن پشم در یک پنل یا بالا آوردن پشت و هم سطح کردن زین مانند قرار دادن توپ تنیس در یک پاکت صاف است. این کار مشکل را حل نمی کند و مشکلات بعدی بوجود می آورد.

طرح زین همیشه دو مسئله اصلی دارد. اولین و مهمترین آن سلامت اسب تان است. دومین مسئله مهم راحتی سوارکار و ثبات زین است.

برای اطمینان از سلامت اسب باید سوارکار همیشه وزنش را در سراسر پشت اسب بدون اینکه نقطه فشاری ایجاد کند پخش کند. فشار نباید مستقیما روی ستون فقرات اسب باشد و نه روی سیستم رباطها که موازی با ستون فقرات هستند. این مهمترین اصل برای هرنوع زینی است.

مسئله دوم در مورد زین ثبات و راحتی سوارکار است و بیشتر به نوع رشته ای که زین برای آن طراحی شده بستگی دارد.

امیداورم اطلاعات خوبی درمورد زین به شما خوانندگان داده باشم تا برای سلامت اسب هایتان در آینده کمکی باشد. اگر علاقمند به اطلاعات بیشتر هستید می توانید با آدرس اینترنتی من تماس بگیرید:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

www.amsillinger.com

بازدید 5242 بار آخرین ویرایش در جمعه, 15 فروردين 1393 ساعت 17:22

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .