دوشنبه, 21 اسفند 1391 ساعت 22:59

مدیریت اصطبل، قسمت 4: تغذیه مناسب برای اسب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیریت اصطبل، قسمت 4: تغذیه مناسب برای اسب

جوی معمولی، ذرت یا حبوبات هیچکدام به اندازه سبوس خاصیت ندارند و انرژی زا نیستند. جوی جوشانده برای اسبی که لاغر است و باید قوی شود انتخاب خوبی است. ذرت انرژی کافی به اسب هایی که خیلی کار می کنند نمی دهد و برای اسبهایی که خیلی کم کار می کنند چاق کننده است. حبوبات دارای مواد غذایی غنی هستند و باید به اسب هایی که خیلی در وضعیت بدی به سر می برند یا خیلی زیاد از آنها کار می کشند داده شود. باید حبوبات را که دارای انرژی زیادی هستند با به احتیاط به اسب داد چون انرژی زیادی کنترل اسب را سخت می کند.

در اروپا معمولترین غذایی که به اسب داده می شود غذاهای آماده است. انواع مختلفی از آنها در بازار یافت می شود. برای انواع مختلف اسب: پونی، مادین های کره دار یا اسب های کورس. در اصل همه آنها دارای ویتامین و مواد معدنی هستند. در مورد این نوع غذاها دو مورد است که باید به خاطر بسپارید. همراه این نوع مواد حتما باید سبوس به اسب داد و گرنه آنها را سریع می بلعد که این باعث دلدرد می شود. این نوع غذاها بصورت مکعبی هستند. به این ترتیب شما کنترل کاملی که چه مقدار ویتامین و مواد غذایی به اسب برسد ندارید. و در آخر هم باید گفت این نوع مواد غذایی بسیار گران قیمت و پر هزینه هستند.

 

سبوس معمولترین غذایی است که با غذاهای آماده می توان مخلوط کرد. در بیشتر اصطبلهای مدرن به جای پوسته خارجی گندم از سبوس استفاده می کنند. پوسته خارجی گندم در کارخانه آرد تولید می شود و یک محصول جانبی است. این نوع غذا را می توان بصورت پوره به اسب داد که در این صورت باید آن را با آب داغ مخلوط کرد و گذاشت تا سرد شود. این ماده خیلی قابل هضم است و اثر لاکستیو دارد و برای اسب بیمار یا اسبی که بعد از کار سخت خیلی خسته شده مفید می باشد.

غذای اصلی هجیم برای اسب ها ینچه است. که دو نوع یونجه وجود دار یکی یونجه کاشته شده و دیگری ینچه چراگاه. یونجه ای که به صورت دوره ای برای استراحت زمین کاشته می شود، مواد غذایی کمی دارد. یونجه طبیعی (چراگاه) دارای مواد کامل برای بدن اسب می باشد و معمولا از یونجه کاشته ای علف بیشتری دارد، که رنگ آن را سبزتر می کند. هر نوع یونجه ای که به اسب می دهید باید بوی خوبی داشته باشد و هیچ گونه پوسیدگی در آن دیده نشود. یونجه ها بدلیل محتوای آنها ممکن است از نظر رنگ با هم کمی متفاوت باشند. ممکن است طلایی، قهوه ای روشن یا سبز باشند. اگر زرد یا قهوه ای پر رنگ باشند یعنی کیفیت شان بد است. همیشه باید رنگ روشن داشته باشند و هنگامی که آن را تکان می دهید نباید از آن خاک بلند شود.

مواد دیگری هم می توان به اسب داد مثل دانه روغن کتان که اسب را سالمتر می کند. اما یادتان باشد که باید اول آن را پخت. درغیر اینصورت سمی است. تفاله چقندر و ملاس هم مغذی هستند و شیرین. شیرینی طعم ملاس می تواند طعم مواد دیگر را هم برای اسبی که بد غذا است بهتر کند. تفاله چقندر را باید شب قبل خیس کرد تا خوب باد کند. سبزیجاتی مثل هویچ، شلغم و سبزیجات ریشه دار هستند. اینها غذای کناری خوبی به حساب می آیند که یاد از طول بریده شوند یا همان طور درسته به اسب داده شوند. اگر قطعه قطعه شوند ممکن است در گلوی اسب گیر کنند.

تقریبا غیر ممکن است که دقیقا بتوان گفت چه مقدار غذا برای اسب کافی است برای اینکه اسب ها و پونی ها هم مانند انسان ها در تغذیه با هم فرق دارند. غیر از این، اندازه اسب و اینکه اسب چه اندازه کار می کند و وضعیت کلی بدن اسب چگونه است و اینکه اسب اشتهای خوبی دارد یا نه، همه این موارد باید در تغذیه اسب در نظر گرفته شوند.

مقدار غذایی که به اسب ها داده می شود همینطور بستگی دارد به نوع غذا. به طور کلی غذاهای آماده باید سه بار در روز به اسب داده شود و حداکثر مقدارش نباید از پنج کیلوگرم در روز برای اسب های بزرگ بیشتر شود. در شرایط عادی، بیشترین مقدار غذا را باید شب به اسب داد، چون بیشترین زمان را برای استراحت و هضم را بعد از غذا دارد.

اسب هایی که با مدیریت مدرن در اصطبل نگهداری می شوند سالم تر، سر حال تر و خوشرو تر هستند و به این ترتیب موفق تر خواهند بود.

مهمترین مساله در مدیریت مدرن در اصطبل چگونگی رفتار با اسب است. این مهم را من در مقاله مفصل دیگری به نگارش در می آورم.

آندریا ماریا زیلینگر

فوریه 2010

بازدید 5738 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 فروردين 1393 ساعت 15:28

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .