سه شنبه, 15 اسفند 1391 ساعت 19:23

مدیریت اصطبل، قسمت 3: اصول تغذیه اسب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیریت اصطبل، قسمت 3: اصول تغذیه اسب

از آنجایی که اسب ها در اصطبل از تغذیه طبیعی خود محروم می شوند، می باید در تغدیه آن ها بسیار دقت کرد. قبل از اینکه به انواع غذا برای اسب بپردازیم باید به یک سری قوانین برای تغذیه آن ها؛ که هر اسبداری باید با آنها آشنا باشد؛ اشاره کنیم.

اولین قانون این است که کم و به دفعات به اسب غذا بدهیم. اسب ها در طبعیت از چرندگان محسوب می شوند و دایم باید در معده آنها مقداری غذا وجود داشته باشد. در واقع معده اسب برای اندازه او خیلی کوچک است و روده اش خیلی بلند.

معده اسب نباید بیشتر از هشت ساعت خالی بماند. اگر به یکباره مقدار زیادی غذا و سریع بخورد بدلیل اینکه برای مدت زیادی غذا در دسترس نداشته و یا خیلی گرسنه بوده معده اش خیلی بزرگ می شود و تمام غذا را نمی تواند هضم کند که باعث حمله کلیک می شود ( شکم درد).

همیشه سر یک ساعت مشخص به اسب غذا دهید تا اسب بداند که چه موقع باید منتظر غذایش باشد. می توانید زمان را با برنامه خودتان تنظیم کنید اما همانکه زمان بندی برای تغدیه اسب را شروع کردید نباید دیگر تغییرش دهید.

مثال زیر ثابت شده که در برنامه ریزی تغذیه مناسب بوده است:

6 صبح نصف یونجه

7 صبح یک پیمانه کامل بلوط با ترکیبات دیگر ویتامین و مواد معدنی

بعد از آن اولین سبد ینچه

ساعت 2 بعد ازظهر یک پیمانه جو با مواد معدنی و ویتامین

بعد از آن دومین سبد یونجه

ساعت 4 بعد از ظهر  میوه و سبزی مثل هویج سیب گلابی و ....

ساعت 8 شب یک پیمانه جو با ویتامین و مواد معدنی

بعد از آن سومین سبد یونجه

 

قانون طلایی در تغذیه اسب

به اندازه ای به اسب غذا بدهید که کار می کند و وزن و شرایطش را در نظر بگیرید. اسبی که در مسابقات شرکت می کند بیشتر به غذا احتیاح دارد تا اسبی که فقط سواری معمولی می دهد. همینطور اسبی که در شرایط بد به نگهداری شده یا مدتی مریض بوده و یا پیر است به یک برنامه خیلی منظم نیاز دارد تا مواد غذایی به بدنش برسد.

بلافاصله بعد از غذا دادن اسب را به کار نگیرید. اسب به زمان کافی برای هضم غذایش احتیاج دارد. اگر با شکم پر کار سنگین کند خیلی فشار به اسب وارد می شود. وقتی به اسب غذا دادید بگذارید در اصطبل آرامش حاکم باشد این زمان را هم برای قشو یا تعویض کف باکس انتخاب نکنید.

آخرین قانون طلایی این است که به اسب آب کافی قبل از غذا خوردن برسد زیرا اگر بعد از غذا خوردن آب زیاد به اسب داد همه غذا از شکم خارج می شود. اولین قانون آب دادن به اسب این است که همیشه آب تازه در دسترس اسب باشد. اگر به هر دلیلی این کار عملی نیست باید در زمستان 3 بار و در تابستان 6 بار در روز به اسب با سطل باید آب داد.

کره اسب ها به 10 تا 7 لیتر برای هر 100 کیلوگرم وزن بدن روزانه به آب احتیاج دارند. اسب هایی که کار سبک انجام می دهند به 7 تا 8 لیتر برای هر 100 کیلوگرم وزن بدن روزانه به آب احتیاج دارند. اسب هایی که کار سنگین انجام می دهند به 10 تا 12 لیتر برای هر 100 کیلوگرم وزن بدن روزانه به آب احتیاج دارند. مادیهانهای کره دار به 8-9 لیتر در هر 100 کیلوگرم وزن بدن احتیاج دارند. 

اگر آب در اصطبل به طور مداوم وجود ندارد حداقل نیم ساعت بعد از غذا به اسب آب بدهید. اگر اسب از کار سخت عرق کرده برگشته و آب خیلی سرد است آب را کمی گرم کنید. بهرحال این تنها موقعی است که آب می تواند به طور مصنوعی گرم بشود. آب سرد برای اسبهایی که آزاد هستند و چرا می کنند مضر نیست. آب داخل سطل در اصطبل آمونیاک و دیگر مواد ناسالم را جذب می کند. این آب باید حداقل 3 بار در روز تعویض شود. و بالاخره اگر قصد دارید با اسبتان کار سخت کنید سطل آب را 2-3 ساعت قبل از کار از باکس خارج کنید. در طول یک روز کار سخت مثل روز مسابقه فقط بگذارید اسبتان در زمانهای متوالی مقدار کمی آب بخورد. مقدار زیاد آب به یکباره به اسب ندهید.

سبوس از بین غذاهای کمکی بهترین انتخاب برای اسبی است که انرژی تولید می کند. جو را هم می توانید درسته یا خورد شده به اسب بدهید. جوی خورد شده برای هضم بهتر است. جو را در محل قبل از دادن به اسب را خورد کنید. جوی خورد شده و انبار شده بعد از 2-3 هفته ارزش غذایی خود را از دست می دهد. جو باید درشت، با بوی خوب و رنگش روشن باشد. جوهایی که بوی بد می دهند و ساقه و خاک دارند را هرگز انتخاب نکنید.

ابزار تغذیه اسب

 

 

توری یونجه


بهتر است اسب یونجه و کاه را از توی توری بخورد. به این ترتیب اسب مشغول می شود و یونجه هم کثیف نمی شود. سبد یونجه باید محکم به یک حلقه بسته شود طوری در باکس قرار بگیرد که با سر اسب یک سطح باشد.

آخور

آخور نباید بالاتر از سینه اسب بیاید. ولی اندازه مناسب آن 0,60 متر بالای سطح زمین می باشد. اگر آخور زیاد از حد بالا باشد غدد بزاقی که بین گوشهای اسب قرار گرفته اند نمی توانند بزاق کافی برای مرطوب کردن غذا تولید کنند و باعث سوء هاضمه می شود.

آبشخور اتوماتیک

سیستم آبشخور اتوماتیک باید روبروی آخور قرار بگیرد. اگر آبشخور بیش از حد نزدیک آخور باشد، اسب با غذایی که هنوز در دهان دارد، آبشخور را خراب می کند. سیستم آب خوری بعد از مدتی از کار می افتد و باکتری ها باعث مشکلات و بیماری می شوند. هر ماه باید سیستم آب خوری اسب چک شود تا از اتوماتیک بودن آن اطمینان حاصل شود.

آندریا ماریا زیلینگر، مربی اسب و سوارکار

بازدید 5060 بار

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .