شنبه, 28 بهمن 1391 ساعت 19:06

مدیریت اصطبل، قسمت1: باکس در اصطبل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیریت اصطبل، قسمت1: باکس در اصطبل


نگهداری اسب ها در اصطبل در واقع یعنی محروم کردن آنها از زندگی طبیعیشان. نگهداری اسب ها در داخل اصطبل از روزهایی آغاز شد که حمل و نقل بستگی به اسب پیدا کرد. برای کشیدن کالسکه و گاری اسب لازم بود. تنها راه آن که اسب همیشه در دسترس باشد نگهداری آن در اصطبل می بود.

اسب های اصطبلی عموما بدن بهتری دارند و آماده تر هستند و بیشتر در درسترس می باشند؛ تمیزترند و ظاهر آراسته تری نسبت به اسبهایی بیرون دارند. اما برای رسیدن به چنین مزایدی باید قیمتی هم پرداخت. به علاوه نگهداری اسب در اصطبل گرانتر است و باید 3 یا 4 بار در روز در فواصل زمانی منظم تغدیه شود.

اسب حداقل یک ساعت (و ترجیحا بیشتر) در روز می باید ورزش کند. روزانه قشو شود و در شرایط بهداشتی خوبی نگهداری گردد. یعنی مرتبا باید زیرش تمیز شود. اولین چیزی که برای نگهداری اسب در اصطبل لازم است داشتن یک ساختمان اصطبل است.

باکس در اصطبل

امروزه اسب در اصطبل درون باکس نگهداری می شود. باکس یک اتاق مستقل برای هر اسب است. باکس در اصطبل می باید مجزا از هم باشد. اسب می باید بتواند از باکس خودش راهرو یا حیاط را ببیند. باکس هایی که مستقیما به یک حیاط بیرونی باز شوند برای نگهداری اسب خیلی بهتر هستند. به این ترتیب در این نوع باکس ها، اسب ها حوصله شان سر نمی رود. مشغول کردن، خود یک مشکل بزرگ برای نگهداری اسب داخل اصطبل است.

 

 

اندازه های یک باکس

یک باکس باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا اسب به راحتی در آن بچرخد بدون اینکه خود را به اطراف بزند. درون باکس می باید جای کافی وجود داشته باشد تا اسب بتواند بنشیند. اسب می تواند در یک فضایی که خیلی کوچک است دراز بکشد ولی بعد از آن دیگر نمی تواند بلند شود. یک باکس مستقل باید حداقل 12 متر مربع باشد. باکس باید سقف بلند داشته باشد تا اسب بتواند سرش را بدون هیچ مشکلی بلند کند.

اگر باکس مستقمیا به حیاط باز می شود باید می باید به سمت جنوب باشد. تا اسب را از اوضاع بدی آب و هوا محفوظ نگهدارد. اگر به سمت شمال باشد مستقیما در معرض باد های سرد خواهد بود. در باکس می باید دو قسمت داشته باشد و قسمت بالایی دائما باید باز باشد. در پایینی و بالایی باکس با هم می باید حداقل یک متر و بیست سانتیمتر عرض و دو متر و بیست سانتیمتر طول داشته باشد.

در باید به اندازه کافی عریض باشد تا سوارکار و اسب بتوانند با هم از آن رد شوند، بدون اینکه یکی به دیگری یا به چهار چوب در برخورد کنند . قسمت بالایی باید حداقل 90 سانتی متر بلندی داشته باشد. این ارتفاع باعث می شود نور مناسب و هوای تازه وارد باکس شود و اسب نیز بتواند بیرون به راحتی ببیند. هردو قسمت در باید به طرف بیرون باز شوند و روی دیوار اصطبل  بخوابند.

این خیلی مهم است که در باکس به بیرون باز شود. تا شما بتوانید در را بدون اینکه کف باکس را به هم بریزید باز کنید. همینطور بتوانید هنگامی که اسب در کنار در دراز کشیده، وارد باکس شوید. این در مواقعی که اسب گیر کرده و نمی تواند بلند شود خیلی مهم است . کلیه دستگیره ها و قفل ها باید طرف بیرون در باشد تا اسب از هر گونه صدمه ای مصون بماند و نتواند به هر صورتی در را باز کند.

در پایینی باید دو قفل داشته باشد. یکی در بالا و دیگری در پایین. هنگامی که اسب در داخل باکس است می باید هر دو در کامل بسته باشند. برای در پایین مهارهای مخصوص برای محافظت در از لگد اسب مفید است. قفل های باکس باید کیفیتی داشته باشند که در اثر استفاده مداوم خراب نشوند و به اندازه کافی محکم باشند که اگر اسب به در تکیه داد نشکنند.

ادامه دارد ...

آندریا ماریا زیلینگر، مربی اسب و سوارکار

بازدید 5101 بار

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .