شنبه, 12 آذر 1390 ساعت 16:45

چگونه اسب را در حال چهارنعل رفتن کنترل کنیم؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
چگونه اسب را در حال چهارنعل رفتن کنترل کنیم؟

آیا شما هم دوست دارید با اسب چهارنعل بروید اما از این می ترسید که آخر راه نتوانید متوقفش کنید؟
چطور اسب را در حال چهارنعل رفتن کنترل کنیم؟
مهمترین نکته برای نگه داشتن اسب در هنگام چهارنعل این است که خود در وضعیتی موثر قرار بگیریم.


برای اینکه وارد حالت چهارنعل شوید باید از روی زین بلند شوید، وزن خود را روی رکاب بیندازید و ساق پایتان را به ‍تنگ (شکم) اسب بچسبانید.

 

 

توجه داشته باشید که رکاب شما باید به اندازه کافی کوتاه باشد (حداقل دو سوراخ بالاتر از طولی که معمولا موقع پرش تنظیم می کنید) تا بتوانید به راحتی روی آن بایستید و روی زانوها و مچ پا نشست و برخاست کنید و به این صورت حرکات و تکانهای چهارنعل را باحالت فنری بدنتان جذب کنید.

در هنگام چهارنعل رفتن کمرتان را راست نگه دارید، به جلو نگاه کنید و آرنجهایتان نزدیک به زانوها باشد. دقت کنید که روی گردن اسب تکیه نکنید، حتی اگر دستهایتان را روی گردنش گذاشته باشید.

هنگامی که در وضعیت چهارنعل هستید این نکته حیاتی را از یاد نبرید که شما باید در وسط و مرکز بدن اسبتان قرار گرفته باشید و از حرکات جلوتر نباشید. این حالت یک تعادل بسیار ظریف است، اما اگر احساس کنید که قسمت بیشتری از بدن اسب پشت شما قرار گرفته یا چانه تان نزدیک به گوش های اسب قرار دارد، باید بدانید که جلوتر از حرکت قرار دارید.

نکته دیگری که برای چهارنعل رفتن باید به آن توجه کنید انتخاب زمین مناسب است. بهترین زمین ممکن را برای چهارنعل رفتن انتخاب کنید. اگر روی زمین های سخت یا باتلاقی چهارنعل بروید احتمال اینکه آسیب ببینید بیشتر می شود.

دهنه اسب را به شکل پل بگیرید.
برای اینکه بتوانید تماس ثابتی داشته باشید، بهتر است دهنه اسب را به شکل پل نگه دارید؛ به این صورت که دهنه راست را روی دهنه چپ قرار دهید (یا برعکس) تا یک طوق کوچک به طول حدود 10 سانتیمتر (4 اینچ) درست شود. شما باید این طوق را بین دو دستتان نگه دارید و روی گردن اسب تنظیم کنید.
سپس دستهایتان در دوطرف گردن درست زیر یال اسب قرار می گیرد.

پل کردن دهنه همراه با حالت 7 مانندی که به بدنتان می دهید مثل یک لنگر به شما کمک می کند تا اگر اسب خواست دهنه را بکشد و فرار کند بتوانید اوضاع را کنترل کنید. اگر وقتی اسب دهنه را می کشد پایتان را به تنگ اسب بچسبانید، بدنتان را ثابت نگه دارید و دستتان را روی گردن اسب نگه دارید حرکت او خنثی می شود.
ممکن است در این حالت کاملا کنترل اوضاع در دستتان نباشید، اما اگردر وضعیت چهار نعل ثابت بمانید اسب خیلی زود آرام می شود و خود را به دست شما می سپارد.

سرعت را تغییر دهید.
گاهی به حالت تاخت (چهارنعل ملایم) بروید و گاهی سرعت را بیشتر کنید. این کار باعث می شود اسب تعیین سرعت را به شما واگذار کند.


شروع حرکت
اگر در یک مسابقه صحرایی به شروع حرکت سوارکاران حرفه ای از اتاقک شروع مسابقه دقت کنید می بینید که هیچکدام در حالت رو به جلو از اتاقک بیرون نمی آیند، بلکه خیلی سبک می نشینند و در حالی که دهنه اسب راشل گرفته اند به او اجازه می دهند تا از اتاقک خارج شود. سپس بعد از چند گام بلند در وضعیت چهار نعل قرار می گیرند و دهنه اسب را جمع می کنند.

با این کار اسب بهتر تحت کنترل سوار قرار می گیرد. در حالی که اگر از همان ابتدا دهنه اسب را به چنگ بگیرید اسب به این فکر می افتد که چطور می تواند خودش رااز دستتان خلاص کند.

بنابراین وقتی می خواهید حرکت چهارنعل را شروع کنید یادتان باشد که اول اجازه دهید اسب با دهنه شل به جلو بپرد و بعد خودتان در وضعیت فنری چهارنعل قرار بگیرید و دهنه اسب را پل کنید.

با این حال توجه داشته باشید که در سواری صحرایی نباید دهنه را پل کنید، چون این کار باعث می شود تنظیم حرکت در کنار حصارها سخت تر شود. اما می توانید دستهایتان را روی گردن اسب نگه دارید و اگر اسب خواست دهنه را بکشد، به جای پل کردن دهنه، مفصل انگشتهایتان را روی گردن او فشار دهید.

توقف
همیشه روی خط مستقیم توقف کنید. اگر در هنگام پیچیدن اسب را نگه دارید احتمال صدمه دیدن بسیار زیاد می شود و علاوه بر این اسب شما مقررات را یاد نمی گیرد.

وقتی به پایان حرکت چهارنعل رسیدید، بگذارید دهنه اسب به آرامی در دستتان سر بخورد، پاهایتان را راست کنید و بدنتان را به صورت عمود درآورید. برداشتن فشار از روی دهان اسب باعث می شود سرعتش را کم کند.

اگر با این اقدامات سرعت اسب کم نشد، یک دستتان را روی گردن اسب تکیه دهید و در حالی که دهنه را کمی در دستتان سر می دهید با دست دیگر او را کنترل کنید. دقت کنید که اسب تغییر جهت ندهد. اسب باید در این وضعیت مستقیم حرکت کند تا وقتی شما در حال کم کردن سرعتش هستید تعادلش به هم نخورد. هر زمان که اسبتان خواست سرش را بکشد و به پایین ببرد به او اجازه دهید این کار را بکند.

تنظیم وضعیت قرار گرفتن روی اسب
قبل از اینکه حرکت چهارنعل با سرعت را شروع کنید، بدنتان و به ویژه عضلاتتان را به وضعیت چهارنعل عادت بدهید.

پل کردن دهنه و ایستادن در رکاب در حالی که اسب یورتمه می رود هم برای تناسب اندام شما و هم برای خود اسب مفید است، به خصوص اگر موقع بالا رفتن از تپه این کار را بکنید. اگر هنگامی که اسب مشغول کار سخت است وزن بدنتان را از روی کمرش بردارید، به او این امکان را می دهید که عضلات پشتش را تاب بدهد؛ سپس وقتی در مرحله ی خیز یورتمه دوباره روی کمرش قرار می گیرید راحت تر می تواند وزنتان را تحمل کند.

با یک همراه یا به صورت گروهی کار کنید.
بیرون رفتن با یک گروه یا یک همراه برای تمرین لذت بخش تر است. اما لازم است گروه در رابطه با قوانین رفتاری با هم به توافق برسند، وگرنه ممکن است کار به جای باریک کشیده شود! در این صورت نه تنها برایتان لذت بخش نخواهد بود بلکه خطر صدمه دیدن شما و اسبتان بیشتر می شود.

وقتی همراه با شخصی دیگر بیرون می روید، رکاب به رکاب با هم راه بروید. سوارکاری که در سمت چپ قرار می گیرد سرعت و مسیر را تعیین می کند و سواری که در سمت راست قرار می گیرد تمام تلاشش را می کند تا با دیگری هماهنگ باشد.
البته همیشه جای مذاکره و توافق بر سر قوانین وجود دارد و این بستگی به سوار سمت چپ دارد که چقدر ملاحظه سوار سمت راست را بکند. بااین حال، بااین روش هم اسبها و هم شما می دانید که کجا باید بایستید. اسبها، حتی اگر کمی قبراق و سریع شروع به دویدن کرده باشند، می ایستند چون مرزهای مشخصی برای رفتار آنان وجود دارد.

نوشته: آندریا ماریا زیلینگر

ترجمه: زینب شاهدی

بازدید 13109 بار

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .