لنج کردن اسب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لنج کردن اسب به شما این امکان را می دهد که تنوعی در کار با اسب ایجاد کنید. از آنجا که لنج کردن اسب را می توان سواری با "کنترل از راه دور" دانست، لنج کردن بخشی مکمل در روند تربیت اسب به شمار می رود. شما می توانید در هنگام لنج کردن اسب حرکت او را از چند متری به خوبی مشاهده و بررسی نمایید. روش های متعددی برای لنج کردن اسب وجود دارد که هر یک دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است، اما هدف نهایی در همه آنها تربیت اسبی راضی، سخت کوش و مطیع خواهد بود.

 

 

تربیت اسب در حین لنج کردن بر اساس اصول تربیت اسب از زیر زین (غیر سوار بر زین) صورت می گیرد. با این حال شما باید نحوه ی لنج کردن را یاد بگیرید، درست مثل زمانی که شیوه ی سواری را یاد گرفتید. هنگامی که به لنج کردن اسب مشغولید باید یک مربی مجرب از بیرون دایره شما را تحت نظارت داشته باشد. لنج کردن تنها با تجربه ی عملی قابل یادگیری است، و بهتر است با اسب های مختلف تمرین شود و اشتباهات احتمالی به مرور اصلاح گردد.

تجهیزات مناسب
لنج کردن اسب نیز درست مانند سواری نیاز به تجهیزات و وسایل مناسب دارد، و داشتن آمادگی قبلی برای موفقیت در کار لنج اسب حائز اهمیت است.

بند لنج
طول بند لنج باید حداقل 8.50 متر باشد، به طوری که بتوانید اسب را در یک دایره بزرگ لنج کنید. لنج کردن در دایره های کوتاه باعث می شود به پاهای اسب فشار بیاید.
جنس بند لنج بهتر است از کتان (نخی) باشد، و لبه های تیز نداشته باشد. بند لنج های کشسان همانقدر برای لنج کردن نامناسبند که دست جلو های لاستیکی برای سوارکاری.
در یک سمت بند لنج یک بند ایمنی قرار دارد که همواره در دست بین دو انگشت میانی و اشاره نگه داشته می شود؛ بدین صورت اگر اسب فرار کند کنترلش را از دست نمی دهید.
به انتهای دیگر بند لنج، یک قلاب بدون پیچش متصل است.

استفاده از بند لنج
برای جمع کردن بند لنج، آن را در دستتان به صورت حلقه هایی که به تدریج کوچتر و کوچکتر می شوند جمع می کنید و نگه دارید. شلاق را نیز باید به خوبی در زیر بازوی خود جمع کرده و با انگشت شست آن را نگه دارید، به طوری که نوک آن روی زمین کشیده نشود.
برای باز کردن بند لنج به ترتیب حلقه ها را به همان جهتی که جمعشان کردید باز کنید. در غیر این صورت بند لنج در دستتان پر از پیچ و گره خواهد شد.
بند لنج را باید طوری در دست بگیرید که انگشت شست آن را نگه دارد و موقع باز کردن از روی انگشت اشاره آزاد شود. با این روش، بهتر از حالتی که بند لنج مثل دست جلو در هنگام سواری در دست نگه داشته شده است، می توانید در هنگام تغییر دادن دایره لنج آن را در دست نگه دارید.
بازو، که بند لنج روی آن قرار دارد، به صورت هماهنگ با نحوه لنج کردن حرکت می کند. در هنگام لنج کردن باید دستتان نرم باشد، و درست مثل زمانی که سواری می کنید با انعطاف و نرمی حرکت کند. بیش از حد خشک و محکم گرفتن دستها در هنگام لنج می تواند مشکلات زیادی ایجاد نماید!
بند لنج به حلقه داخلی دهنه (آب خوری) اسب قلاب می شود. بهتر است لنج کردن با طناب مخصوص لنج انجام شود تا فشار روی کل دهنه وارد آید و نه فقط روی قسمت داخلی، و علاوه بر این در هنگام لنج کردن اسبهای جوان که معمولا بند را به سمت بیرون می کشند، مانع کج شدن دهنه شود. بدین صورت می توانید تقریبا تمامی اسب ها را به طور صحیح لنج کنید. همه ی گزینه های دیگر صرفا برای اصلاح موقت مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر صرفا بخواهید اسب را بدون دست جلو هدایت کنید بهتر است بند لنج را از حلقه داخلی دهنه عبور داده و وارد حلقه بیرونی کنید. به این صورت اگر اسب به یک سمت بپرد دهنه در دهان اسب کشیده نمی شود.
سعی کنید همیشه در هنگام لنج کردن اسب بند لنج را در دستتان داشته باشید که نمی تواند پایین تر از سطح زانوهایتان باشد. در این حالت در صورت لزوم می توانید بند لنج را با دستتان اندکی آزادتر کنید.
قبل از اینکه بند لنج را به اسب قلاب کنید آن را درست در دستتان بگیرید. هرگز ابتدا بند را به اسب قلاب نکنید و بعد همه چیز را روی زمین بگذارید و مشغول تنظیم کردن آن شوید! لنج کردن هم مثل تمامی کارهای دیگر با اسب است: قبل از اینکه کار را شروع کنید تمرکز کرده و همه اقدامات و تنظیمات لازم را انجام دهید. این کار می تواند از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کند.

شلاق
شلاق باید به اندازه کافی بلند باشد تا در هر زمان بتواند به اسب برسد. اگر دسته شلاق 3 متر و زبانه آن 4.5 متر باشد می توانید در هر زمان که لازم شد آن را به اسب برسانید. اگر شلاق کوتاه باشد اسب به زودی متوجه می شود و دیگر تاثیری روی او نخواهد داشت.
بای مسائل ایمنی هرگز نباید شلاق را روی زمین گذاشت. اول اینکه در این حالت ممکن است شلاق بشکند. اما مهم تر از آن اینکه اگر پشت سر اسب شلاق را بردارید ممکن است اسب را بترسانید و باعث رمیدن او یا لگد زدنش بشوید.
در حالت پایه، شلاق اندکی بالا و با فاصله زیاد در پشت سر اسب نگه داشته می شود. بر خلاف شیوه ای که معمولا آموزش داده می شود مبنی بر اینکه همیشه باید شلاق را در جهت قوزک نگه داشت تا بهتر بتوان آن را به اسب رساند و اسب تمرکز بیشتری روی حرکات شما داشته باشد.

 

 

استفاده از شلاق
شلاق در هر موقعیتی باید به درستی مورد استفاده قرار گیرد. برای اینکه بتوانید بهتر با شلاق کار کنید سعی کنید استفاده از آن را تمرین نمایید، مثلا برای زدن قوطی کنسرو روی صندلی.
به منظور زدن به هدف با شلاق، آن را در موقعیت اصلی با زاویه قائمه نسبت به بند لنج نگه دارید. اگر زبانه شلاق صاف روی زمین می افتد، می توانید دسته آن را آزادتر کنید (شلاق را به سمت اسب برانید).

شلاق را بلافاصله به عقب برنگردانید، زیرا ممکن است زبانه به هدف نرسد، و علاوه بر این این کار باعث ایجاد صدای ناشی از حرکت شلاق می شود. هرچه استفاده از شلاق آرامتر صورت گیرد بهتر است. بنابراین هیچ صدایی از آن حاصل نمی شود.
تماس شلاق باید به نرمی یک هل دادن خفیف باشد. هل دادن به معنی ضربه زدن نیست. میزان هل دادن اسب با شلاق بستگی به این دارد که زبانه شلاق را با چه شدتی به سمت پشت اسب پرتاب کنید، بدون اینکه به بدن اسب بخورد.

تجهیزات اسب
افسار اسب (کله گی) باید به خوبی برایش تنظیم شود. دست جلوها باید برداشته شود و یا حداقل جمع شده و به گلوگاه اسب بسته شود. آبخوری کلفت تر با دو شکست برای لنج کردن بهتر است.
تنگ مخصوص لنج باید حلقه های کافی داشته باشد تا بتوان دست جلوها را به راحتی به آن متصل کرد. تنگ روی زین بسته می شود تا طرفین زین به خوبی محکم و ثابت شود. بندهای رکاب در هنگام لنج کردن اسب درآورده می شود. در صورت امکان از تنگ لنج کردن همراه با زین استفاده کنید، زیرا وزن زین اسب را به فعالیت بیشتر وا می دارد. لنج کردن فقط با یک کمربند سبک این اشکال را دارد که تنگ نمی تواند به خوبی روی اسب ثابت شود.
بوت یا بانداژ باعث محافظت از پاهای اسب در هر حالتی می شود. اسب را فقط با دست جلوهای کمکی لنج کنید. آموزش صحیح اسب بدون دست جلوهای کمکی مناسب امکان پذیر نیست. نوع دست جلوها بستگی به هدف کار و سطح آموزش اسب خواهد داشت.

فضای مناسب
سطح زمین لنج باید منعطف، ارتجاعی و صاف باشد. عمق بیش از حد خاک به پاهای اسب فشار وارد می کند، و سفتی بیش از حد نیز باعث سر خوردن می شود. دایره های علامتگذاری شده روی زمین باید به تدریج در لبه ها بالا برود تا اسب بتواند درست روی آن راه برود.
در مورد اسب هایی که به خوبی لنج نمی شوند، لنج کردن در زمین دایره ای شکل محصور می تواند مفید باشد. لنج کردن اسب باید در تعداد زیادی خط مستقیم انجام شود، مخصوصا در مورد اسب های جوان و اسبهای نامتعادل. به همین علت استفاده از زمین های دایره ای شکل محصور دیگر معمول نیست.
قطر دایره لنج باید حداقل 14 متر باشد. اگر دایره کوچکتر از این انتخاب شود، در هنگام لنج فشار زیادی به پاهای اسب وارد می شود. از آنجا که خط دایره لنج مکررا عوض می شود، محل لنج کردن اسب باید حداقل 20 متر در 20 متر باشد.
وقتی با اسب های جوان کار می کنید، بهتر است محیطی آرام و بدون عوامل محیطی مضطرب کننده را انتخاب کنید. در مورد اسب های با تجربه تر، محیط های بیرون از محل زندگی شان برای لنج کردن بهتر است، زیرا برای اسب تنوع و جذابیت خواهد داشت.

تغییر جهت
برای اینکه بدون خطر بتوانید جهت لنج کردن اسب را تغییر دهید به این نکات توجه کنید:
اسب را در مسیر دایره ای متوقف نمایید. شلاق را طوری زیر بازوی دستی که آن را نگه می داشت بگیرید که نوک آن به سمت عقب باشد. سپس در حالی که به سمت اسب می روید بند لنج را به شیوه صحیح جمع کنید.
شلاق را با دست آزادتان بگیرید و مجددا آن را به سمت جلو برگردانید و به شانه تان تکیه دهید.
در این حالت در صورت لزوم بند لنج را به قلاب سمت دیگر آبخوری قلاب کنید، در حالیکه شلاق را در دست دیگر دارید، و اسب را از دایره بزرگ به سمت مرکز دایره لنج هدایت کنید. درحالیکه شلاق روی شانه خودتان است (نه روی شانه اسب!) کنترل اوضاع را در دست بگیرید. شاید لازم باشد دست جلوها یا کمربندها را محکم کنید.
در مرکز زمین مجددا لنج کردن اسب در جهت دیگر را شروع کنید و بگذارید بند لنج که در دستتان جمع کرده اید به تدریج آزاد شود.

اصول اولیه
در هنگام لنج کردن اسب طوری بایستید که محور شانه شما موازی با اسب باشد. به این صورت می توانید اسب را به خوبی تحت کنترل و نظارت خود داشته باشید.
در محل خود ثابت بمانید. اگر بخواهید با اسب حرکت کنید باید همواره به صورت موازی با او راه بروید. هرگز به سمت اسب نروید.
اگر اسب را در یک زمین محصور لنج می کنید، به خاطر داشته باشید که حصارها برای اسب مثل آهنربا عمل می کند. به همین خاطر همیشه با چند متر فاصله از حصارها و محدوده ها قرار بگیرید؛ در غیر این صورت اسب به صورت خودکار به سمت آنها کشیده می شود.
حداکثر زمان برای لنج کردن اساسا بستگی به وضعیت فعلی اسب دارد؛ بنابراین باید به شرایط خارجی و محیطی و احوال اسب توجه کرد. شما می توانید با رعایت تنوع و راحتی اسب را تا 45 دقیقه لنج کنید.
برای اینکه هر دو سمت را به میزان یکسان کار کرده باشید باید تقریبا هر 10 دقیقه جهت را تغییر دهید.

 

 

نکات ایمنی
اگر قوانین زیر را در هنگام لنج کردن اسب در نظر داشته باشید، کار با اسب کاملا بدون خطر و مطمئن خواهد بود. بسیاری از حوادث صرفا به علت بی توجهی یا استفاده از تجهیزات نامناسب اتفاق می افتد.

•    در هنگام لنج کردن از دستکش استفاده کنید و هیچگونه انگشتر و حلقه در انگشت نداشته باشید.
•    هرگز در هنگام لنج کردن شلاق را روی زمین نگذارید.
•    هرگز بدون اینکه دهنه را محکم کرده باشید به زمین وارد یا از آن خارج نشوید.
•    همواره در هنگام هدایت اسب طوری بند لنج را در دست داشته باشید که بتوانید آن را بدون فشار و مقاومت آزاد کنید.
•    کفش های محکم بپوشید و بالاپوشتان را ببندید.
•    و آخرین مورد که اهمیت زیادی هم دارد: من بسیاری از سوارکاران را در ایران دیده ام؛ بسیاری از آنان اسب را با عجله لنج می کنند و به نظرم آمده که هیچ سیستمی برای لنج کردن اسب ندارند. لنج کردن اسب به طور صحیح همان تاثیر را بر یادگیری و آموزش اسب می گذارد که سواری مناسب با اسب. لنج کردن همچنین به اسب شما این امکان را می دهد که گرم شود و برای کار با تمرکز و علاقه آماده گردد. به همین خاطر نباید صرفا اسب را از اصطبل بیرون کشید و فورا او را وادار کرد که ده دقیقه چهارنعل برود و بعد هم به باکس خودش برگردد! این کار برای سلامتی اسب و همچنین برای اعصاب او مضر است! اسب ها نیز مثل انسانهای ورزشکار نیاز دارند که بدنشان را گرم کنند تا برای کار موثر آماده شوند. همواره به یاد اشته باشید: مسئولیت امور اسب با انسان است؛ اسب شما نه می تواند حرف بزند و نه به غیر از شما کسی را دارد که از او حمایت کند! دنیای اسب ها را لذت بخش تر کنید.

با ارادت؛
آندریا ماریا زیلینگر

بازدید 4212 بار

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .