پنج شنبه, 12 ارديبهشت 1392 ساعت 19:45

هرآنچه باید درباره زین اسب بدانید (2)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
هرآنچه باید درباره زین اسب بدانید (2)

هر سوارکاری نظر مختلفی نسبت به نشست دارد

بیشتر زین ها وسایل ویژه مخصوص سوارکارن حرفه ای هستند. اکثر زین های معمولی انگلیسی که امروزه درست شده اند چه بخواهید یا نخواهید تغییر وزن سوارکار را  به اسب انتقال می دهند و معمولا روی پشت اسب فشار وارد می کنند.

 

فقط تعداد خیلی کمی از سوارکاران در بین ما از وزنشان برای کنترل حرکت اسب ها استفاده می کنند. این سوارکاران با استعداد می توانند حرکت بعدی اسب را پیش بینی کنند. و حالا با خودمان روراست باشیم کدام یک از ما این استعداد را بطور طبیعی داراست؟ کدام یک از ما می تواند مطمئن باشد که فقط با استفاده از نشستش می تواند اسب را جمع کند و اندامهای عقبی او را تحت کنترل بگیرد؟

تعدادی از سوارکاران تعلیم دیده حرفه ای می توانند این کار را انجام دهند. تقریبا هیچ سوارکارای نمی تواند بدون آموزش کافی این حرکت را درست انجام دهد. احتمال می رود که سوارکار فشار اشتباه به اسب بیاورد و به این ترتیب تغییر وزن نادرست را به اسب وارد کند. به این ترتیب فرمانهای اشتباه به اسب داده می شود و اسب طولانی مدت نسبت به فرمان تغییر وزن حساسیت خود را از دست می دهد. به جای اینکه صحیح حرکت کند تمایل به کار با سوارکار را از دست می دهد. در نتیجه احساس ناراحتی که در اسب بوجود آمده کلیه فعالیت پشت اسب متوقف می شود.

با وجودیکه زین های انگلیسی شبیه هم هستند در واقع انواع مختلفی دارند. هر نوع از این زینها خصوصیات منحصر به خود را داردکه آن را باکاری که انجام می دهد هماهنگ می کند.  اطمینان حاصل کنید که زینی را که تهیه می کنید برای نوع سواری شما مناسب باشد.

زینهای درساژ

زینهای درساژ راست با گوشها و رکابهای بلند هستند که مستقمیا زیر قسمت نشست قرار دارند. قاچ بلندتری دارند تا سوارکار نشستش عمیق تر باشد. زینهای درساژ طوری هستند که حالت نشست سوارکار بصورت مستقیم و راست است. پاها نزدیک شکم اسب  قرار می گیرد تا ارتباط بهتری بین اسب و سوارکار ایجاد شود. در درساژ تماشاچیان نباید متوجه علامتهای سوارکار به اسب باشند. این نوع زین کمک می کند که علائم دیده نشوند.

زین پرش

زین پرش یا شکار نشست کم عمق تری دارد تا سوارکار بتواند هنگام نزدیک شدن به مانع بلند شود. گوشهای این زین کوتاهتر هستند و به سمت جلو طراحی شده اند تا زانوهای سوارکار را با رول های پد دار محافظت کنند. رکابها کوتاهتر هستند تا سوارکار حالت پرشی بهتری بتواند بگیرد.

زین های چند منظوره

اگر در مسابقه انگلیسی می خواهید شرکت کنید این نوع زین انتخاب خوبی است. این نوع زین ترکیبی است از زین پرش و درساژ. عمق نشست آن چیزی بین این دو زین است و گوش های زین نیز همینطور. این نوع زین ها راحت هستند و به شما اجازه می دهند که هر نوع رشته ای را که می خواهید با آن کار کنید بدون اینکه مجبور باشید زینتان را عوض کنید. اما اگر می خواهید بطور حرفه ای با اسبتان کار کنید باید زین مخصوص آن رشته را انتخاب کنید.

زین ایبریایی

 

 

اسبهای باروک و فرهنگ سواری و وسایل آنها در حال حاضر در حال پیشرفت سریعی است. بدون توجه به نژاد اسب چه پونی چه اسبهای سنگین و سبک همه از وسایل ایبریایی استفاده می کنند. خیلی از سوارکاران این نوع زین را همیشه استفاده می کنند نه تنها به خاطر شکیل بودن بلکه بخاطر اینکه به روی پشت اسب فشار وارد نمی کنند.

زینهای ایبریایی ( مانند زین پرتقالی) دو نوع هستند.  اولی زین هایی هستند که درخت زین سنتی دارند و از چوب یا مواد دیگر درست شده اند و دیگری زین  اسپانیایی ( زینهای وکرو) Vaquero Saddles که درخت و پنل های آنها از لایه های مختلف کاه و مواد مصنوعی یا چرم درست شده است.

 

هیچ چیز در این زین ها جدید نیست هر کدام از جزییاتش در طول زمان امتحان خود را پس داده اند. زیر بنا و قاچ عمیق که v شکل است و عقب زین که در بیشتر موارد از فولاد ساخته شده اند درطی سالها تغییر نکرده اند. همه اینها با چرم و کاه، پایه اصل این زین را تشکیل می دهد. بعد از این لایه، پایه با پوست دباغی نشده خیس محکم می شود و با چرم پوشیده می شود. بعد از آن هر لایه با دقت دوخته می شود و به هم وصل می گردد. پنل های بسیار بزرگ زین از یک پد درست شده اند که با موی اسب و پنبه پر شده اند. محل نشست به نظر پوست گوسفند می آید اما در واقع یک تشک دولایه ای پد دار است. چنین زینی برای سوارکارانی که بیش از هشت ساعت روزانه روی اسب هستند درست شده است.

ادامه دارد ...

آندریا ماریا زیلینگر، مربی اسب و سوارکار

بازدید 4918 بار

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .