شنبه, 12 آذر 1390 ساعت 16:50

انحراف دندانها و خمیده شدن اسب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
انحراف دندانها و خمیده شدن اسب

دندانهای ثنایا و آسیای اسب تا سن نه سالگی بطور مستمر رشد می کنند و طول آنها تا 12 سانتیمتر می رسد. بسیاری از اسبهای ورزشهای مدرن دچار مشکلاتی مثل پوسیدگی دندان، parodonthosis، التهاب ریشه دندان یا زواید عفونی در کیسه های لثه ای می شوند که به دو علت کیفیت پایین تغذیه و غذا خوردن در وضعیت نامناسب روی می دهد.

 

 

 

انحراف مفصل آرواره که به علت وضعیت نامناسب دندانها ایجاد می شود می تواند تاثیر زیادی بر کل ستون مهره ها بگذارد: مفصل آرواره از مفصل های دیگر آسیب پذیر تر است، چرا که کنترل حرکات جانبی آن توسط ساختارها، عضلات و طنابهای پیرامونی، ضعیف تر است. مفصل آرواره مفصلی است که در کل ارگانیسم بدن بیش از بقیه مفاصل بار و فشار را تحمل می کند.

در انسان مشکلات مفصل آرواره بصورت دندان قروچه در خواب خود را نشان می دهد، که اصطلاحا به آن اختلال جمجمه ای- آرواره ای (Craniomandibular Dysfunction, CMD) گفته می شود.

 

 

 

اختلال جمجمه ای- آرواره ای (CMD)

غالبا افرادی که در شب دندان قروچه می کنند و دندانها یا مفاصل فک آنها صدا می دهد، از مجموعه ای از مشکلات رنج می برند: سردرد، سرگیجه، مشکلات شنوایی، tinnitus، خستگی، عصبی بودن، اختلالات خواب، سینوزیت، آلرژی، بیماری های کلیوی و همینطور دردهای کمر. از مفصل فک تا مهره گردنی فاصله اندکی وجود دارد: اگر کسی در سمت راست فک محکمتر از سمت چپ بجود، باید سر خود را به پهلو و اندکی به جلو خم کند تا بتواند بطور متوازن بجود. این امر درمورد بلعیدن غذا همواره رخ می دهد. درنتیجه سر در وضعیت نادرست قرار می گیرد، که می تواند منجر به وضعیت نامناسب ستون مهره ها و در پی آن انحراف شانه ها و لگن شده و در نهایت تفاوت آشکار از نظر طول استخوان را پدید آورد.

این رفتار مدرن با اسب است که مشکلات مختلفی را برای دندانهای اسب به وجود می آورد. تحقیقات درمورد اسب های وحشی نشان می دهد که در این اسبها وضعیت دندانها تقریبا بی عیب و نقص است و سطوح جویدن متوازن بوده و بطور یکنواخت ساییده شده است، و توازن صحیح بین دندانهای ثنایا و آسیا تا سنین بالا وجود دارد.

 

 

اسبهای دست آموز که در اصطبل نگهداری می شوند دیگر بطور متوازن از دندانهایشان استفاده نمی کنند: این امر باعث می شود دندانها طول نامساوی پیدا کنند. این تفاوتها بین دندانهای ثنایا و آسیا وجود دارد. برای اینکه بتوانیم به وضعیت ایده آل دندانها پی ببریم باید نحوه غذا خوردن طبیعی اسب را در نظر بگیریم. حیوان با گردن رو به پایین غذا را خرد می کند. چنانچه وضعیت سر تغییر کند وضعیت فک نیز تغییر پیدا می کند: اگر اسب از جلوی دستانش بچرد، دندانهای ثنایای فک پایین اندکی به دندنانهای ثنایای فک بالا offshore می شود. بنابراین باید دقیقا در موقعیتی قرار بگیرد که گویا یک دسته بزرگ علف را بیرون می کشد و می خورد. ساقه های علف اندک اندک به سمت گلو منتقل می شود و بصورت متوازن توسط همه دندانهای آسیا خرد می شود که حرکت آنها در هنگام جویدن اندکی چرخشی است.

اسب هایی که از جو یا غذای کنسانتره (فشرده) استفاده می کنند punch ها را با سرعت هرچه بیشتر به ناحیه عقب دندانهای آسیا انتقال می دهند، جایی که انتقال نیرو روی آرواره قوی تر از همه جا بوده و حداقل نیرو و تلاش برای ریز کردن غذا لازم خواهد بود. در این نقطه دندان بیشتر ساییده می شوند، و سطح جویدن در دندانهای اسب های "متمدن" با اسب های معمولی تفاوت پیدا می کند.

اگر اسب در یک سمت دهان دچار مشکلات جویدن باشد، فشار بیشتر و بیشتری بر طرف سالم تر وارد می کند. این رفتار می تواند زنجیره ای از واکنش های دیگر را در پی داشته باشد: حیوان سرش را کج نگه می دارد، این وضعیت سبب تغییر یکطرفه سیستم عضلانی ناحیه پشت گردن و دو مهره اول گردنی می شود: در یک سمت طناب عضلانی کوتاه تر می شود، و در سمت دیگر عضلات به تناسب طویل تر می شوند. سپس این عدم توازن تا نزدیک سر کتف ها، مهره پشت، و از مهره پشت تا مفصل cross ilium ادامه پیدا می کند. نتیجه: گرفتگی های دردناک عضلانی که مانع کارکردن اسب بصورت هماهنگ با سوارکار می شود. در بدترین حالت، این انسدادهای عضلانی حتی می تواند منجر به جابجایی مهره شود، که خود می تواند کوفتگی عصبی و در پی آن صدمات بسیاری را ایجاد کند. حتی lahmheiten در پاهای اسب می تواند ریشه در دندانها داشته باشد.

 

 

 

چنانچه دامپزشک به کل این رابطه پی نبرد، درمان های گرفتگی عضله در ناحیه کمر، کفل یا گردن موفقیت چندانی در بر نخواهد داشت. در صورتی که سطوح جویدن هماهنگ نباشد و حرکت آرواره باعث ایجاد درد شود، دیگر نواحی دستگاه حرکتی اسب تحت تاثیر قرار می گیرد. علاوه بر این، مفصل آرواره درست در مجاورت گوش داخلی قرار دارد که مرکز حس تعادل بشمار می رود. تحقیقاتی که در "TiHo Hannover" (دانشگاه دامپزشکی آلمان) انجام گرفت نشان داد که در کل دستگاه نگهدارنده دندانها گیرنده هایی وجود دارد که اطلاعات مربوط به وضعیت سر (مغز) نسبت به افق را منتقل می کند. بنابراین راحتی آرواره پایین برای حفظ تعادل اهمیت دارد، و هرگونه دردی آن را بر هم می زند.

نقش تقارن

تعادل در سه نقطه باید در نظر گرفته شود: آرواره، دندانهای آسیا و دندانهای ثنایا باید به صورت متقارن کنار هم قرار بگیرند.
این مساله در مورد دندانهای ثنایا متفاوت است: اگر آرواره پایین قبل از همه به اندازه ای به عقب جابجا شده است که دندانهای ثنایای بالایی جلوی دندانهای ثنایای پایینی قرار گرفته اند، نمی توان آن را بلافاصله به اندازه یک سانتیمتر کامل حرکت داد؛ آرواره طی چندین سال تغییر شکل داده است و اصلاح آن به همین مقدار زمان یا حتی بیشتر از این احتیاج دارد.
بنابراین ارزش یک دندانپزشک خوب برای اسب مشخص می شود.

 

 

کار دندانپزشک اسب:

معاینه

در ابتدا دامپزشک سر و گردن اسب را بررسی می کند، و دستگاه عضلانی و مفاصل آرواره حیوان را بازبینی می نماید. معاینه جویدن اسب (با دادن یک مشت غذا به او) نحوه جویدن اسب را برای پزشک مشخص می کند، و با گفتگو با صاحب یا کارگر اسب به مشکلات احتمالی آن پی می برد.
در هنگام کار، نظافت و نور حائز اهمیت است. مقدار کافی آب گرم و یک برس باید آماده باشد. هدلامپ، رفلکتور و احتمالا آندوسکوپ به معاینه کامل حفره دهان کمک می کند. در مورد مشکلات جدی، معاینه با اشعه ایکس و/یا اولترا ساند نیز ممکن است لازم باشد. برای معاینه لثه ها سوند نیز لازم است، که دندانپزشک از آنها -- سه شماره کوچکتر-- نیز استفاده می کند.

درمان

برای اینکه بتوان کار را به صورت اصولی انجام داد اسب باید آرامبخش دریافت کند. این کار باعث کاهش استرس نه فقط برای اسب بلکه همچنین برای خود پزشک خواهد شد. این کار هرگز نباید تحت فشار انجام شود، زیرا نیاز به دقت دارد. ابزار باید با آب خنک شوند، وگرنه ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد دندان شود.
توصیه می شود که دندانهای آسیای اول اسب گرد شوند (که اصطلاحا به آن "Bit Seats" گفته می شود). دیده شده است که پس از انجام این عمل فعالیت دهانی بسیاری از اسبها با سوارکار به وضوح بهتر شده است.

گرد شدن لبه ها و ساییده شدن ناهنجاری ها خود به خود ادامه پیدا می کند. اگر به کمک دندانپزشک اسب نیاز باشد، مهمترین کار بازیابی تقارن مفاصل آرواره است. یعنی باید سطوح جویدن دندانهای آسیا سوهان زده و صاف شوند و دندانهای ثنایا نیز به تناسب کوتاه شوند.

آندریا ماریا زیلینگر

بازدید 4039 بار

سایت های ما

        فروشگاه انسینا                           نشریه دنیای اسب

                                   

تماس با من

        تلفن  : 09125031546

        ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

درباره من

خانم آندریا ماریا زیلینگر مربی تربیت اسب و آموزش سوارکاری حرفه ای در ایران هستند که بطور خاص در رشته درساژ فعالیت می کنند .                           ایشان همچنین نمایندگی برندهای معتبر لوازم سوارکاری را در ایران بر عهده دارند .